Festivalul Internaţional Toamna Muzicală Clujeană, ed. XLIX-a
30 septembrie – 23 octombrie 2015

Miercuri, 30 septembrie 2015, ora 19, Abonament 3

Colegiul Academic
Concert simfonic de deschidere a Festivalului
Orchestra Filarmonicii de Stat „Transilvania”
Daniel Cohen dirijor
Michael Barenboim vioară
George Enescu – Rapsodia nr. 1 în La major, op. 11
Belá Bartók – Concertul nr. 2 pentru vioară, Sz. 112, BB. 117
Ludwig van Beethoven – Simfonia a VII-a în La major, op. 92

Vineri, 2 octombrie 2015, ora 19

Sala Studio a Academiei de Muzică „Gheorghe Dima”
Serate camerale
Silva Sbârciu pian
În program lucrări de Louis Couperin, Domenico Scarlatti, Ede Terényi, Dan Voiculescu, Johann Sebastian Bach, Serghei Prokofiev

Luni, 5 octombrie 2015, ora 19

Colegiul Academic
Serate camerale
Cvartetul Arcadia
Ana Török vioara I
Răsvan Dumitru vioara a II-a
Traian Boală violă
Zsolt Török violoncel
Cu participarea sopranei Mihaela Maxim
George Enescu – Şapte cântece pe versuri de Clément Marot, op. 15 (aranjament Adrian Pop)
Béla Bartók – Cvartetul nr. 4, Sz. 91
Gustav Mahler – Rückert Lieder (aranjament Adrian Pop)

Miercuri, 7 octombrie, ora 19

Biserica Reformată, str. Mihail Kogălniceanu
Serate Camerale
Corul Canticum Novum (Debrecen)
Ágnes Török dirijor
Jakab Hedvig orgă
Zsolt Gárdonyi – 10 improvizaţii de coral
János Vajda– Requiem

Vineri, 9 octombrie 2015, ora 19

Colegiul Academic
Concert vocal-simfonic extraordinar
Corul şi Orchestra Filarmonicii de Stat „Transilvania”
Cristian Mandeal dirijor
Răzvan Suma violoncel
Ruben Mureșan tenor
Cristian Hodrea bariton
Cornel Groza dirijorul Corului
Felix Mendelssohn Bartholdy – Uvertura Hebridele, MWV P. 7
Edward Elgar – Concertul pentru violoncel, în mi minor, op. 85
George Enescu – Rapsodia a 2-a în Re major, op. 11
Béla Bartók – Cantata profana, Sz. 94 (versiunea originală în limba română)

Sâmbătă, 10 octombrie, ora 19

Academia de Muzică „Gheorghe Dima”
Serate camerale
Cvartetul Transilvan
Gabriel Croitoru vioara I
Nicuşor Silaghi vioara a II-a
Marius Suărăşan violă
Vasile Jucan violoncel
Cu participarea extraordinară a pianistului Mihai Ungureanu
Johannes Brahms
Cvintetul cu pian, în fa minor, op. 34
George Enescu
Cvintetul cu pian, op. 29, p.a.
Recital realizat în parteneriat cu Muzeul „George Enescu”

Duminică, 11 octombrie 2015, ora 19

Colegiul Academic
Classic needs Jazz
Nicolas Simion saxofon
Sorin Romanescu chitară
György Jeszenszky tobe
În program aranjamente de jazz ale unor piese din creaţia lui Béla Bartók, George Enescu, György Ligeti, Mihail Jora

Marţi, 13 octombrie 2015, ora 19

Sala Studio a Academiei de Muzică „Gheorghe Dima”
Panoramic componistic contemporan
Maeştri aniversaţi ai Şcolii clujene de compoziţie:
Ede Terényi (80), Valentin Timaru (75), Hans Peter Türk (75)
Dorina Mangra vioară
Eva Butean pian
Daniela Păcurar soprană
Vera Negreanu pian
Radu Dunca vioară
Melinda Béres vioară
Ovidiu Costea violă
Vlad Raţiu violoncel
Adrian Cioban oboi
Aurelian Băcan clarinet
Rareș Sângeorzan fagot
Adrian Pop prezentator
Valentin Timaru – Omagiu lui Enescu pentru vioară și pian
Ede Terényi – Din ciclul Inima pădurii: Dorul-dor, Suflete, Prund de păcate și Belșug, pe versuri de Lucian Blaga
Valentin Timaru – Cvartetul n. 1
Hans Peter Türk – Trio pentru oboi, clarinet și fagot
Valentin Timaru – Epitaf şi Miez de noapte din ciclul Cântece de miezul nopții (pe versuri de Nicolae Labiş şi Tudor Arghezi)
Hans Peter Türk – Meditationen über KV 499
Ede Terényi – Cvartetul nr. 1
Concert realizat în colaborare cu Academia de Muzică „Gheorghe Dima”

Marți, 13 octombrie 2015

Sala Vasile Herman a Academia de Muzică „Gheorghe Dima”
Ora 11, Conferință și dezbatere susținute de Lasse Thoresen
George Enescu, Béla Bartók and the Scandinavian cultural area: perception, connections and interferences (George Enescu, Béla Bartók și spațiul cultural scandinav: receptare, conexiuni și interferențe)
Moderator prof. univ. dr. Adrian Pop
Ora 15, Curs de măiestrie în compoziție susținut de Lasse Thoresen

Miercuri, 14 octombrie 2015, ora 19

Sala Studio a Academiei de Muzică „Gheorghe Dima”
Panoramic componistic contemporan
Musica Borealis
Duo Interplay (Norvegia)
Maiken Mathisen Schau flaut
Trond Schau pian
Ansamblul AdHOC
Matei Pop dirijor
Dorina Mangra vioară
Eva Butean pian
Aurelian Băcan clarinet
Melinda Beres vioară
Radu Dunca vioară
Ovidiu Costea violă
Ovidiu Marc violoncel
Emil Simion percuție
Dorin Pop percuție
Ciprian Pop operator mediu electronic
Ketil Hvoslef – Inventiones pentru vioară și pian, p.a.
Olav Berg – Microludes pentru flaut și percuție, p.a.
Lasse Thoresen – Stages of an Inner Dialogue pentru pian, p.a.
Lasse Thoresen – Sea of Names pentru flaut și pian, p.a.
Bjørn Kruse – Syntax pentru clarinet și doi percuționiști, p.a.
Åse Hedstrøm – Sorti pentru cvartet de coarde, p.a.
Arne Nordheim – Solitaire pentru mediu electronic, p.a.
Jostein Stalheim – Glimpses of a Daylight pentru ansamblu, p.a.

Concert realizat în parteneriat cu Academia de Muzică „Gh. Dima” în cadrul Programului “Promovarea diversităţii în cultură şi artă în cadrul patrimoniului cultural european” finanţat prin Mecanismului Financiar al Spaţiului Economic European 2009-2014.
Proiect finanțat printr-un grant oferit de Norvegia, Islanda, Liechtenstein și Guvernul României.
www.eeagrants.org www.fonduri-diversitate.ro

Joi, 15 octombrie 2015, ora 19

Sala Studio a Academiei de Muzică „Gheorghe Dima”
Serate camerale
Tel Aviv Baroque Ensemble
Drora Bruck flaut drept
Ella Toovy violoncel
Marina Minkin clavecin
Johann Sebastian Bach – Canzona în re minor, BWV 588
Bela Bartók – Hommage à Johann Sebastian Bach (Mikrokosmos, nr. 79)
Bela Bartók – Andante din ciclul Pentru copii
Bela Bartók – Assai moderato (Cântece ţărăneşti maghiare, nr. 11)
Bela Bartók – Seara la secui (aranjament Dina Smorgonskaya)
Dina Smorgonskaya – A Suite in Baroque style pentru flaut drept, violoncel şi clavecin
Michael Wolpe – Trio nr.1 pentru flaut drept, violoncel si clavecin
Béla Bartók – Dansuri româneşti (aranjament Dina Smorgonskaya)
Eyal Bat – A Hungarian Experience. Hommage to Bartók pentru flaut drept, violoncel şi clavecin, p.a.a.
Johann Sebastian Bach – Sonata în sol minor pentru flaut drept şi bas continuu, BWV 1032

Vineri, 16 octombrie 2015, ora 19, Abonament 4

Colegiul Academic
Concert simfonic
Orchestra Filarmonicii de Stat „Transilvania”
Jan Stulen dirijor
Viniciu Moroianu pian
Dinu Lipatti – Concertino pentru pian
Joseph Haydn – Concertul nr. 11 pentru pian, în Re major, Hob. XVIII: 11
Robert Schumann – Simfonia nr. 1 în Si bemol major, op. 38

Sâmbătă, 17 octombrie 2015, ora 19

Biserica Romano-Catolică „Sfântul Mihail”
Serate camerale
Noemi Miklós orgă
Johann Sebastian Bach – Passacaglia şi Fuga în mi minor, BWV 548
George Enescu – Andante religioso
Franz Liszt – Fantesie und Fuge uber den Namen B-A-C-H
Zoltán Kodály – 9 Epigrame
Sigismund Toduţă – Simfonia B.A.C.H. pentru orgă

Duminică, 18 octombrie 2015, ora 19

Sala Studio a Academiei de Muzică „Gheorghe Dima”
Panoramic componistic contemporan
Alexandra Paulmichl mezzosoprană
Gonzalo Simonetti bariton
Mihaela Tomi pian
În program lucrări de Robert Schumann, Johannes Brahms, Hugo Wolf, Claude Debussy, Violeta Dinescu, Corneliu Dan Georgescu, Frank Martin, Jules Massenet

Miercuri, 21 octombrie 2015, ora 19

Sala Studio a Academiei de Muzică „Gheorghe Dima”
Serate camerale
Trio Enescu
Alina Armonas-Ţambrea vioară
Edvardas Armonas violoncel
Gabriele Gylyte-Hein pian
George Enescu
Sérénade lointaine pentru pian, vioară şi violoncel
Trio cu pian, în la minor
Gabriel Fauré – Trio cu pian, în re minor, op. 120

Joi, 22 octombrie 2015, ora 19

Muzeul Etnografic al Transilvaniei
Bartók şi muzica tradiţională românească din Transilvania
„De la anonimat la nume”
Ansamblul vocal-instrumental al Academiei de Muzică „Gheorghe Dima”
Ioan şi Doina Haplea instructori
Ioan Haplea prezentator
Andra Petraşcu voce
Răsvan Dumitru vioară
Ana Török vioară
Theodor Constantiniu vioară
Răzvan Ciorbea clarinet
Horia Haplea pian
Melodii de colinde româneşti pentru pian, Sz. 57, BB. 67, inspirate din colecţiile Rumänische Weihnachtslieder şi Volksmusik der Rumänen von Maramures” (selecţiuni)
Jocuri poporale româneşti, Sz. 56, BB. 68, inspirate din colecţia Rumänien Folk Musik, vol. I, (selecţiuni)
44 Duo-uri pentru viori, Sz. 98, BB. 104 (selecţiuni)

Vineri, 23 octombrie 2015, ora 19, Abonament 5

Colegiul Academic
Concert simfonic de închidere a festivalului
Orchestra Filarmonicii de Stat „Transilvania”
Oliver Diaz dirijor
Remus Azoiţei vioară
Nicolai Rimski-Korsakov – Capriciul spaniol, op. 34
Ciprian Porumbescu – Baladă pentru vioară și orchestră
Camille Saint-Saëns – Introducere şi Rondo Capriccioso, op. 28
Theodor Rogalski – Trei dansuri românești
Johannes Brahms – Dansuri ungare nr. 1, 3, 5, 6, 10, WoO 1
Belá Bartók – Dansuri românești pentru orchestră, Sz. 56, BB. 68

Concert realizat cu sprijinul Ambasadei Spaniei la Bucureşti