Festivalul Internaţional “Toamna Muzicală Clujeană” ajunge în acest an la cea de-a 52-a ediţie. De mai bine de jumătate de secol, Filarmonica de Stat “Transilvania” pregăteşte în fiecare toamnă o serie de evenimente menite să sărbătorească muzica cultă, să aducă  o ofertă variată de concerte şi recitaluri. Anul acesta, festivalul se va desfăşura în perioada 12-26 octombrie şi este sprijinit de Consiliul Judeţean Cluj, Primăria şi Consiliul Local Cluj-Napoca, Societatea Filarmonica Transilvania, Energobit, Electrica, Weberbau, Fundaţia Transilvania Leaders, Eximtur şi Asociaţia Nişte Oameni.

De 52 de ani, Toamna Muzicală Clujeană plasează Clujul pe un traseu cultural de excepţie, prin promovarea muzicii culte naționale și universale.

De 52 de ani, Toamna Muzicală Clujeană are grijă ca publicului să-i fie îndeplinite cele mai pretențioase așteptări în ceea ce privește muzica, prin concerte și recitaluri ale unor invitați cu nume de prim rang în lumea muzicală.

În 52 de ani, Toamna Muzicală Clujeană a devenit cel mai important festival de muzică cultă din Transilvania şi, totodată, cea mai veche manifestare de gen din România, dar care continuă să promoveze tineri artiști cu reputație bine conturată pe scenele internaționale.

Toamna Muzicală Clujeană a (în)cântat o jumătate de secol de istorie muzicală.

Programul complet al Festivalului este disponibil în secţiunea Concerte a site-ului. Biletele au fost puse în vânzare la agenţia de bilete a Filarmonicii (cu sediul la parterul Casei de Cultură a Studenţilor), şi online, pe biletmaster.ro.

Toamna Muzicală Clujeană este cel mai important festival internaţional de muzică clasică din România, după festivalul internaţional bianual „George Enescu”. Prima ediţie a festivalului a avut loc în 1965 şi, cu o mică excepţie, festivalul şi-a păstrat ritmicitatea anuală de-a lungul întregii sale istorii.

În mod tradiţional, oferta muzicală a festivalului este eclectică atât cronologic, cât şi componistic şi interpretativ. În cadrul festivalului au loc concerte simfonice, vocal-simfonice, precum şi recitaluri camerale şi solistice acoperind întreaga istorie a muzicii clasice, de la primele partituri până la compoziţii contemporane. Acest festival a susţinut dintotdeauna diversitatea culturală şi dialogul intercultural, dar şi debutul artistic: pe lângă nume consacrate în lumea muzicală naţională şi internaţională, festivalul creează şi spaţii de promovare a tinerilor muzicieni valoroşi, aflaţi la început de carieră . În egală măsură, festivalul s-a orientat, în ultimii ani, şi către evenimente care ies din sfera muzicii culte, incluzând aici concerte de jazz, muzică tradiţională, muzică de film, abordări de tip fusion sau world music.

O enumerare a invitaţilor ediţiilor precedente ar fi mult prea lungă, însă festivalul şi-a păstrat întotdeauna un standard artistic înalt, prin prestaţia unor dirijori ca Valery Gergiev, André Previn, Anatole Fistoulari, Roberto Benzi, Maurice Handford, János Ferencsik, Michi Inoue, Edvard Tchivjel, Yehudi Menuhin, Adrian Sunshine, Alexis Hauser, Laurent Petitgirard, Antonin Ciolan, Emil Simon, Mircea Cristescu, Erich Bergel, Horia Andreescu, Cristian Mandeal, Nicolae Moldoveanu, Camil Marinescu, Zeev Dorman, Sascha Goetzel, Stefan Geiger, Mark Mast, a unor solişti ca Jean-Pierre Rampal, Aldo Ciccolini, Lazar Berman, James Kreger, Monique Haas, Ştefan Ruha, Maria Fotino, Valentin Gheorghiu, Lory Wallfisch, Michel Bourdoncle, Harald Enghiurliu, Andrei Agoston, Dan Grigore, Mihaela Martin, Marin Cazacu, Daniel Kientzy, Silvia Marcovici, Liana Şerbescu, Freddy Kempf, David Grimal, Remus Azoiţei, Răzvan Suma, Michael Barenboim, Sivan Silver, Gil Garburg, Daniel Goiţi, Liviu Prunaru, Emilia Petrescu, Georgeta Stoleriu, Liliana, Nichiteanu, Edith Simon, Martha Kessler, Ionel Pantea, Brigitta Kele, Adela Zaharia, Nicolas Simion, Sorin Romanescu, Costin Soare, Maxim Belciug, sau formaţii camerale ca Trio Enescu, Cvartetul Ad libitum, Cvartetul Arcadia, Ansamblurile The King’s Consort, Schubert Ensemble, AdHOC, Sonomania.