Orchestra Regală de Tineret a Filarmonicii de Stat „Transilvania” aflată sub Înaltul Patronaj al Alteței Sale Regale Principele Radu și mentorată de maestrul Cristian Mandeal, reprezintă o pepinieră de talente și un hub muzical inovativ. Cu o viziune avangardistă și o pasiune pentru diversitate, orchestra nu numai interpretează, ci și transformă spații consacrate și neconvenționale în arene vibrante ale artei sonore.

Orchestra se remarcă prin abordarea sa inedită, aducând prospețime și energie în sălile de concerte tradiționale, dar și în spații neconvenționale precum piețe, parcuri, locuri istorice, dar și cluburi, cafenele și spații industriale.

Cu un repertoriu eclectic și o abordare „cross-genre”, Orchestra Regală de Tineret a Filarmonicii de Stat „Transilvania” dorește să creeze o experiență sonoră fascinantă, atât prin concerte proprii, tinerii muzicieni familiarizându-se astfel cu repertoriul standard de orchestră, cât și prin concerte side-by-side alături de Orchestra Filarmonicii de Stat „Transilvania”, prin colaborări la concertele stagiunii sau prin evenimente inedite prin care tinerii muzicieni devin promotorii muzicii clasice în rândurile tinerilor de vârsta lor.

Orchestra de Tineret va avea și beneficii conexe, de la mentori cu expertiză, membri ai orchestrei profesioniste până la, de ce nu, veritabile „job opportunities” și burse pentru cei mai meritorii dintre tinerii muzicieni.

Așadar, importanța în formarea lor nu este doar de tip „aici, acum”, ci de perspectivă, oferindu-le numeroase prilejuri de a se perfecționa și de a se integra într-un colectiv profesionist.

Orchestra Regală de Tineret a Filarmonicii de Stat „Transilvania” va constitui de asemenea un liant înspre un public nou, tânăr și va ajuta la formarea publicului de mâine, prin proiectele educaționale și evenimentele interactive desfășurate în comunitate și printr-un efort constant de a transforma muzica într-o experiență accesibilă pentru toți.

Descarcă: Rezultatele Audiției pt. Orchestra Regală de Tineret a Filarmonicii de Stat „Transilvania”